2024 -25 Season Class Schedules
Our current schedule is posted below.
Registration for the 2024-25 season is open now.
We would love the opportunity to speak with you about our summer camps,
or the best placement if your dancer would like to join us in the fall.
CreativeDanceOR@gmail.com
Registration for the 2024-25 season is open now.
We would love the opportunity to speak with you about our summer camps,
or the best placement if your dancer would like to join us in the fall.
CreativeDanceOR@gmail.com
Monday
4:15-5:00 Preschool Combo (Jennifer with Maddie)
4:30-5:00 Hip Hop 1 (Danya/Omarion)
5:00-5:30 Tap B (Jennifer)
5:00-5:45 Advanced Hip Hop (Danya)
5:30-6:00 Ballet B (Jennifer with Maddie)
5:45-6:45 PrePointe (Amanda)
6:00-6:45 Competition Minis (Tina)
6:45-7:30 Competition Bigs (Amanda)
6:45-7:30 Adult Ballet (Tina)
7:30-8:20 Adult Yoga (Danya)
Tuesday
4:30-5:00 Ballet C (Amanda with Raelynn)
4:30-5:00 Tap A (Emilee)
5:00-5:30 Ballet A (Alora with Raelynn)
5:00-5:45 Tap C (Emilee)
5:30-6:00 Beginning Jazz (Amanda with Alora)
5:45-6:15 Jazz C (Emilee)
6:00-7:00 Pointe 1 (Amanda)
6:15-7:00 Hip Hop 3 (Danya/Omarion)
7:00-8:00 Advanced Ballet (Amanda)
8:00-9:00 Advanced Jazz (Amanda)
Wednesday
10:00-10:45 Preschool Combo (Jennifer)
10:15-10:45 Toddler & Me (Tina)
2:30-3:15 Dance Technique (Tina)
3:15-4:00 Hip Hop 2 (Danya/Omarion)
3:15-4:00 Lyrical 3 (Tina)
4:00-4:45 Lyrical 2 (Tina)
4:45-5:30 Lyrical 1 (Tina)
Thursday
4:15-5:00 Tap D (Emilee)
4:15-5:00 Intermediate Jazz (Tina)
5:00-5:45 Ballet D/E (Amanda)
5:00-5:45 Intermediate Tap (Tina)
5:45-6:30 Jazz D (Amanda)
5:45-6:30 Adult Tap (Tina)
6:30-7:15 Musical Theater (Danya)
6:30-7:15 Advanced Tap (Jennifer)
7:15-8:30 Advance Ballet/Pointe 1 (Amanda)
7:15-8:30 PrePointe (Jennifer)
Saturday
**8:00 am Yoga (Danya)
In warmer weather, Saturday yoga may take place at the Friendship Bell in A.K. Bissell Park.
Updates will be shared on our Facebook page.
4:15-5:00 Preschool Combo (Jennifer with Maddie)
4:30-5:00 Hip Hop 1 (Danya/Omarion)
5:00-5:30 Tap B (Jennifer)
5:00-5:45 Advanced Hip Hop (Danya)
5:30-6:00 Ballet B (Jennifer with Maddie)
5:45-6:45 PrePointe (Amanda)
6:00-6:45 Competition Minis (Tina)
6:45-7:30 Competition Bigs (Amanda)
6:45-7:30 Adult Ballet (Tina)
7:30-8:20 Adult Yoga (Danya)
Tuesday
4:30-5:00 Ballet C (Amanda with Raelynn)
4:30-5:00 Tap A (Emilee)
5:00-5:30 Ballet A (Alora with Raelynn)
5:00-5:45 Tap C (Emilee)
5:30-6:00 Beginning Jazz (Amanda with Alora)
5:45-6:15 Jazz C (Emilee)
6:00-7:00 Pointe 1 (Amanda)
6:15-7:00 Hip Hop 3 (Danya/Omarion)
7:00-8:00 Advanced Ballet (Amanda)
8:00-9:00 Advanced Jazz (Amanda)
Wednesday
10:00-10:45 Preschool Combo (Jennifer)
10:15-10:45 Toddler & Me (Tina)
2:30-3:15 Dance Technique (Tina)
3:15-4:00 Hip Hop 2 (Danya/Omarion)
3:15-4:00 Lyrical 3 (Tina)
4:00-4:45 Lyrical 2 (Tina)
4:45-5:30 Lyrical 1 (Tina)
Thursday
4:15-5:00 Tap D (Emilee)
4:15-5:00 Intermediate Jazz (Tina)
5:00-5:45 Ballet D/E (Amanda)
5:00-5:45 Intermediate Tap (Tina)
5:45-6:30 Jazz D (Amanda)
5:45-6:30 Adult Tap (Tina)
6:30-7:15 Musical Theater (Danya)
6:30-7:15 Advanced Tap (Jennifer)
7:15-8:30 Advance Ballet/Pointe 1 (Amanda)
7:15-8:30 PrePointe (Jennifer)
Saturday
**8:00 am Yoga (Danya)
In warmer weather, Saturday yoga may take place at the Friendship Bell in A.K. Bissell Park.
Updates will be shared on our Facebook page.